تاریخچه میناکاری در ایران

تاریخچه میناکاری در ایران

فلزکاری و طراحی و نقاشی روی ظروف در دوره ی اشکانیان رواج یافته است و در همین دوره میناکاری روی فلز نیز آغاز شده است. هنرمندان این دوره ها برای آنکه جواهرات روی تاج پادشاهان سوار کنند از هنر مینا کاری استفاده کرده اند. دوره های میناکاری در ایران به سه دوره تقسیم می گردد.


بشقاب میناکاری اصفهان


مینای مرصع

مینای مرصع مینای خاص ایرانی است. مرصع در زمان ساسانیان به اوج خود رسید و بعد از آنکه اسلام به ایران آمد مرصع پایه ی اسلوب ایرانی در هنر مینا شد. پس از اسلام و در دوره ی سلجوقیان ظروفی مثل لگن، شمعدان برنجی، هاون و میناکاری مس رایج شد.


بشقاب میناکاری اصفهان


در دوره ی مغول سبک جدیدی در این هنر ایجاد شد. در این دوره تصاویر مخصوص دربار، جای تصاویر عربی دوره قبل را گرفتند. همچنین شمعدان ها و چلچراغ های مرصع در دوره تیموریان ساخته شد.


بشقاب میناکاری اصفهان


میناکاری دوره صفویه

در این دوره هنر میناکاری کلا تغییر پیدا کرد. در این دوره ظروف نقره با طرح های مینیاتوری مثل مجالس بزم دربار، شکار یا اسب سواری تزیین گشت همچنین طرح های اسلیمی و ختایی نیز به این طرح ها اضافه شد. استفاده از رنگ قرمز در این دوران بیشتر شده است. همچنین بشقاب میناکاری طرح آبی بسیار در این دوره رایج است.


بشقاب میناکاری اصفهان


میناکاری دوره قاجار

میناکاری در این دوره بر روی ظروف طلا و نقره به وسیله سنگ هیا قیمتی انجام می شد. پس از مرگ فتحعلیشاه قاجار این هنر رو به زوال رفت و پس از سقوط قاجار نیز به طور کامل از بین رفت و در حال حاضر به صورت گهگاه در اصفهان انجام می شود.


بشقاب میناکاری اصفهان

برای مشاهده کامل محصولات میناکاری مثل بشقاب میناکاری شده روی لینک زیر کلیک کنید.


قیمت : 79000 تومان

خرید محصول